CHRF19ct-187.jpg

Q&A COVID 19 vs Chodrockfest

April 20, 2020

Ahoj všichni příznivci a fanoušci Chodrockfestu, vždycky jsme si říkali, že největším nepřítelem našich festivalů může být nepřízeň počasí. Letos zjišťujeme, že největším nepřítelem festivalu může být něco, co ani nevidíme, a přesto to dokázalo v posledních dnech zastavit chod celého státu, a vlastně do jisté míry i celého světa. Přesto všechno bychom neměli propadat špatným myšlenkám a zbytečně si něčím, co nemůžeme zcela ovlivnit, brát dobrou náladu. Věřte, že i my se snažíme zůstat s dobrou náladou a nepřerušeně plánujeme naše festivaly – jak Pekelný ostrov, tak Chodrockfest.

Neustále dostáváme ty samé otázky týkající se případných dopadů současné pandemie COVID 19 na blížící se festivaly. Určitě před těmito otázky nechceme strkat hlavu do písku a pokusíme se na ně v následujících řádcích odpovědět.

Bude v roce 2020 festival Chodrockfest?

Festival proběhne, pokud ho budeme moci uskutečnit. To je i náš závazek vůči Vám, našim návštěvníkům. Tento závazek jsme přijali v momentě, kdy jsme Vám prodali vstupenky. Plánování festivalu neustále běží, a i když jsme omezili určité marketingové aktivity, provoz v naší festivalové agentuře se nezastavil. Jak sami vidíte ve sdělovacích prostředcích, události se mění každým okamžikem. Často doslova z hodiny na hodinu. Přesto nezapomínejme na to zásadní. Současná omezující opatření trvají sotva měsíc a půl do festivalu nás čekají ještě měsíce čtyři. Pro to, aby se festival mohl konat, můžeme teď všichni společně udělat nejvíce to, že budeme dodržovat nařízení a doporučení vydaná našimi představiteli, a případně se zapojit do pomoci lidem, kteří to nyní potřebují. Tím uděláme maximum proto, aby současná mimořádná situace byla co nejdříve za námi.

Do kdy se dozvíme, zda festival proběhne?

Snažíme se prostřednictvím festivalové asociace FESTAS, která sdružuje největší festivaly v ČR a jejíž jsme členy, komunikovat s Ministerstvem kultury ČR. Jedním z našich společných požadavků je, aby nám bylo v nějakém rozumném předstihu sděleno, zda můžeme akci uskutečnit, či nikoliv. V brzké době by měl vzniknout epidemiologický plán, který by nám v tomto směru mohl pomoci. Pochopitelně to, co bude možné za čtyři měsíce, teď asi není schopen říct nikdo. Mít jasno zda můžeme udělat festival, nám stačí teoreticky až v první polovině měsíce července. Tedy až do této doby jsme ochotni počkat! Samozřejmě hlavním je zdraví, to je v tuto chvíli nejdůležitější.

Pokud festival nebude moci proběhnout v termínu, bude festival přesunut?

Pokud nám nebude umožněno festival uspořádat, budeme takové rozhodnutí samozřejmě respektovat a v takovou chvíli bude pravděpodobně v plánu přesun festivalu na rok 2021. Není příliš reálné festival nějak posunovat během roku 2020 do jiných měsíců. Na festivalu se podílí stovky subjektů (od stánkařů, techniků, všech možných dodavatelů a brigádníků až po účinkující) – ty mají povětšinou zbytek sezóny obsazený a nebylo by možné dát dohromady jiný termín, kde bychom se všichni potkali. Přesun festivalu na další rok je tak patrně jediným možným řešením.

Co se stane se vstupenkami, pokud by došlo k přesunutí festivalu?

V takovém případě zůstanou vstupenky v platnosti a budou uplatnitelné v roce 2021. Budeme velmi rádi, pokud tuto variantu přijmete, vstupenky si ponecháte a festivalu tak vyjádříte podporu. Věříme, že i při jednoročním výpadku zůstanete věrni svému festivalu, který společně s vámi budujeme již devět let! Můžeme Vám slíbit, že festival bude tak jak ho znáte a současná krize se na něm určitě v kvalitě služeb nijak neprojeví. Samozřejmě těm, co budou chtít, vrátíme peníze za zakoupené vstupenky!

Fungují nyní stále předprodeje vstupenek na letošní ročník?

Ano, vstupenky jsou stále v prodeji, a i když jejich prodej významně poklesl, stále se prodávají. Všem takovým, kteří nás touto cestou podporují, děkujeme!

Jak můžeme vyjádřit festivalu přímou podporu?

Největší podporu nám vyjádříte tím, že při nás budete stát. Přímo nás můžete podpořit tím, že si zakoupíte vstupenky.

Je festival nějak pojištěný, či by mu bylo případně nějak jinak kompenzováno jeho nekonání? Může to ohrozit budoucnost festivalu?

Festival je pojištěný proti všemu možnému, nicméně pandemie jakožto vyšší moc a zní plynoucí úřední zákaz řešen bohužel není – ani jsme nikdy nezaznamenali, že by něco takového bylo možné pojistit. Podle našich zpráv nemá žádný festival v ČR takový typ pojistky. Pro mnoho festivalů, či jiných kulturních subjektů, tak může být současný rok likvidační. Pochopitelně i pro nás by letošní sezóna v případě nekonání festivalů byla ztrátová. Nicméně i při nekonání všech našich akcí jsme schopni toto ustát a současně již plánujeme rok 2021.

Zůstaňme pozitivní, mysleme na druhé a hlavně buďme zdraví!

Váš tým Chodrockfestu!